25 września 2017

Bułki na parze, pampuchy, parowańce

Choć każdy zna je pod inną nazwą, to smak jest ten sam. Delikatne, mięciutkie, puszyste... Można je oblać czekoladą lub innym ulubionym sosem. Jednak mają jeden wielki minus - szybko znikają z talerza!!

Składniki:
- Mąka pszenna 0,5 kg
- Jajka 2 szt.
- Mleko ciepłe 1 szklanka
- Drożdże 40 gram
- Cukier 3 łyżki
- Masło stopione 2 łyżki
- Szczypta soli


Sposób przygotowania:

1. Do miski wlewamy ciepłe mleko, dodajemy pokruszone drożdże, cukier i łyżkę mąki. Całość dokładnie mieszamy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut, aby drożdże ruszyły.

2. Do dużej miski wsypujemy mąkę i szczyptę soli, dolewamy do tego roztrzepane jajka, roztopione masło oraz zaczyn drożdżowy. Całość wyrabiamy na gładkie ciasto i odstawiamy na ok. 40 minut w ciepłe miejsce, aby ciasto urosło (podwoiło swoją objętość).

3. Gdy ciasto wyrośnie, zarabiamy je ponownie i formujemy kulki. Odkładamy je na 10 minut na blat posypany mąką, aby urosły.

4. Do dużego garnka wlewamy wodę, na garnek kładziemy ściereczkę lub gazę i mocno obwiązujemy sznurkiem. Wodę doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień. Na ściereczce układamy po 4 kulki i przykrywamy garnek miską o średnicy garnka. Bułki parujemy ok. 10-12 minut.

* z podanej porcji wychodzi ok. 13 pampuchów 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz