29 marca 2015

Potrawka z kurczaka w pomidorach

Bardzo szybka i zdrowa jednogarnkowa potrawa. Zawarte w niej warzywa i pierś z kurczaka dostarczą naszemu organizmowi dużo witamin. Potrawka ma słodko-słony smak.  Można ją zjeść jako dodatek do ziemniaków, ryżu bądź różnych kasz. 


Składniki:

- Pierś z kurczaka 2 szt.
- Pomidory 4 szt.
- Marchewka 1 szt.
- Pieczarki 6 szt.
- Cebula 2 szt.
- Czosnek 2 ząbki
- Jogurt naturalny 3 łyżki
- Kukurydza konserwowa 1/3 puszki
- Papryka słodka mielona 1 łyżka
- Sól
- Pieprz czarny mielony
- Tymianek



Sposób przygotowania:

1.Piersi z kurczaka opłukujemy, osuszamy i kroimy na duże kawałki. Cebule obieramy i siekamy w drobną kostkę. Wrzucamy na rozgrzaną i polaną oliwą z oliwek dużą patelnię pokrojoną pierś i posiekaną cebule. Smażymy je, aż składniki się lekko zarumienią.

2. Pieczarki obieramy i kroimy na średniej wielkości kawałki. Marchewkę obieramy, myjemy i kroimy w plasterki bądź półplasterki. Oba warzywa dorzucamy na patelnię z mięsem i cebulą. Chwilę podsmażamy.

3. Pomidory sparzamy i obieramy ze skórki. Kroimy je na małe kawałki i wrzucamy na patelnię z pozostałymi składnikami. Całość posypujemy papryką słodką i dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Dokładnie mieszamy i dusimy na małym ogniu ok. 15 minut.

4. Po tym czasie dosypujemy na patelnię kukurydzę oraz dodajemy jogurt naturalny. Całość mieszamy i dusimy jeszcze ok. 5 minut. Na koniec doprawiamy potrawę solą, pieprzem oraz tymiankiem.


Biorę udział w akcji:

Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Smaki - edycja V

27 marca 2015

Babka na dwa kolory

Babka jest łatwa i szybka w wykonaniu, a także bardzo wilgotna. Co więcej, nie zawiera mleka, jajek i margaryny. Może być dobrą alternatywą dla osób dbających o linię :)


Składniki:

- Mąka pszenna 2,5 szklanki
- Kakao 1,5 łyżki
- Cukier puder 1 szklanka
- Sól 0,5 łyżeczki
- Proszek do pieczenia 2 łyżeczki
- Oliwa z oliwek 5 łyżek
- Woda niegazowana 1,5 szklanki
- Olejek do ciasta



Sposób przygotowania:

1. Do miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, cukier wanilinowy, sól i cukier puder. Wszystko dokładnie mieszamy.

2. Do sypkich składników wlewamy wodę, oliwę z oliwek oraz kilka kropel dowolnego olejku do ciasta. Całość miksujemy na jednolitą masę.

3. Połowę ciasta odkładamy do drugiej miski i wsypujemy do niej kakao. Ponownie miksujemy, aby kakao połączyło się z ciastem.

4. Blachę o wymiarach 33x12 cm wyścielamy papierem do pieczenia. Wlewamy do niej kakaowe ciasto i rozprowadzamy je równomiernie po całej formie. Na wierzch wylewamy jasne ciasto i wyrównujemy je łyżką. Pieczemy ok. 30-35 minut (lub do suchego patyczka) w temperaturze 180 stopni.


Biorę udział w akcji:
Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Wypieki Babki Wielkanocne 2015

26 marca 2015

Kasza gryczana z fetą i orzechami włoskimi

Polecam spróbować dość nietypowego połączenia kaszy gryczanej z warzywami, serem feta oraz orzechami włoskimi. Sałatka jest lekka, pożywna i zawiera dużo witamin. Można ją jeść na obiad bądź jako przekąskę w ciągu dnia.


Składniki:

- Kasza gryczana 2 torebki
- Ser feta 130 gram
- Pomidor 1 szt.
- Orzechy włoskie 8 szt.
- Kukurydza konserwowa 3 łyżki
- Cebula 1 szt.
- Ogórki korniszony 4 szt.
- Sól
- Pieprz czarny mielony



Sposób przygotowania:

1. Kaszę gryczaną gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odstawiamy ją do ostygnięcia.

2. Cebulę obieramy i siekamy w drobną kostkę. Wrzucamy ją na rozgrzaną patelnię, lekko solimy i podsmażamy na rumiano. Przekładamy ją do dużej miski.

3. Orzechy włoskie łuskamy i zalewamy je gorącą wodą, aby się sparzyły. Obieramy je ze skórki, aby nie były gorzkie. Dzielimy orzechy na małe kawałki i wrzucamy do miski z cebulą.

4. Pomidora dokładnie myjemy i kroimy w średniej wielkości kostkę. Ogórki korniszony również kroimy w kostkę. Oba warzywa przekładamy do miski z pozostałymi składnikami.

5. Do miski z warzywami i orzechami wsypujemy ugotowaną kaszę gryczaną i kukurydzę. Doprawiamy lekko solą oraz pieprzem. Całość dokładnie mieszamy. Na koniec dodajemy ser feta i znowu lekko mieszamy.

6. Do sałatki można zrobić sos, do którego dodajemy 130 gram jogurtu naturalnego, pół łyżeczki przyprawy curry, szczyptę soli oraz pieprzu czarnego mielonego. Wszystko dokładnie mieszamy i polewamy tym sałatkę.


Biorę udział w akcji:
Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Smaki - edycja V

25 marca 2015

Krem karmelowy po domowemu

Pokuszę się o stwierdzenie, że dość trudno spotkać osobę, która oparłaby się temu słodkiemu, złocistemu kremowi, który ma wiele zastosowań. Można go zjeść ze świeżym, chrupiącym i jeszcze ciepłym pieczywem lub z naleśnikami, lodami czy jako dodatek do słodkich deserów. Krem jest łatwy i szybki w wykonaniu, a co najważniejsze - można bardzo długo przechowywać go w lodówce . 


Składniki:

- Cukier 200 gram
- Margaryna 80 gram
- Śmietana 30% 120 gram



Sposób przygotowania:

1. Wsypujemy cukier do garnka i rozkładamy go równomiernie na dnie. Wstawiamy go na średni ogień i karmelizujemy, aż uzyska złoty kolor (trzeba uważać, żeby nie zrobił się brązowy). Od czasu do czasu mieszamy go poprzez potrząśnięcie garnkiem.

2. Gdy cały cukier się skarmelizuj
e, dodajemy margarynę i bardzo energicznie mieszamy, aby tłuszcz się rozpuścił. Następnie zdejmujemy garnek z ognia i wlewamy do niego cienkim strumieniem śmietanę, cały czas mieszając trzepaczką sos znajdujący się w garnku.


3. Gotowy sos przelewamy do pojemnika, gdy chwilę przestygnie wkładamy go do lodówki na kilka godzin, aby stężał.


Biorę udział w akcji:
Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Smaki - edycja V

23 marca 2015

Zapiekanka ziemniaczana

Jednogarnkowa potrawa, która łączy w sobie mięso i warzywa. Jej głównym składnikiem jest puree ziemniaczane. Smaku zapiekance nadaje zapieczony na jej wierzchu ser żółty.


Składniki:

- Ziemniaki 1,5 kg
- Pieczarki 0,5 kg
- Mięso mielone 500 gram
- Kukurydza konserwowa 0,5 puszki
- Pomidor 1 szt.
- Cebula 2 szt.
- Ser w kostce 15 dag
- Jogurt naturalny 100 ml
- Mleko ok. 0,5 szklanki
- Przyprawy: sól, pieprz czarny mielony, oregano, bazylia, czosnek granulowany



Sposób przygotowania:

1. Ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy na małe kawałki i wrzucamy do garnka z osoloną wodą. Gotujemy je. Gdy będą miękkie, odcedzamy i wlewamy do nich mleko. Robimy z nich puree. Połowę ziemniaków układamy równo na dnie naczynia żaroodpornego.

2. Mięso mielone podsmażamy na patelni i układamy je na ziemniakach.

3. Cebule obieramy i drobno siekamy. Podsmażamy ją na rumiano i rozkładamy na mięsie.

4. Obieramy pieczarki i kroimy je w średniej grubości półplasterki. Wrzucamy je na patelnię, lekko solimy i podsmażamy. Przekładamy je do naczynia żaroodpornego.

5. Na pieczarki wysypujemy kukurydzę. Pomidora myjemy, kroimy w plasterki i układamy na kukurydzy.

6. Całość posypujemy pieprzem, oregano, bazylią i czosnkiem granulowanym. Wszystko polewamy jogurtem naturalnym i rozkładamy pozostałą część ziemniaków. Na wierzch ścieramy ser żółty na tarce o grubych oczkach. Przykrywamy naczynie.

7. Pieczemy ok. 30-40 minut w temperaturze 200 stopni. Pod koniec pieczenia można odkryć naczynie, aby ser się zapiekł.


Biorę udział w akcji:
Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Smaki - edycja V

21 marca 2015

Sałatka z kaszą jęczmienną i kabanosami

Pożywna i sycąca sałatka, która można jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. Specyficzny smak nadają jej podsmażone kabanosy. Pierwszy raz robiłam taką sałatkę i na pewno nie ostatni :)


Składniki:

- Ogórek kiszony 4 szt.
- Papryka czerwona 1/2 szt.
- Cebula 1 szt.
- Kabanosy 10 dag
- Słonecznik łuskany 3 łyżki
- Kasza jęczmienna 2 torebki
- Jogurt naturalny 3 łyżki
- Sól
- Pieprz czarny mielony
- Czosnek granulowany
- Papryka słodka mielona



Sposób przygotowania:

1. Paprykę myjemy i kroimy w drobną kostkę. Cebulę obieramy i również kroimy w kostkę. Oba pokrojone warzywa wrzucamy na rozgrzaną patelnię polaną oliwą z oliwek i podsmażamy je, aż się zarumienią. Przekładamy warzywa do dużej miski.

2. Kabanosy kroimy w średniej grubości plasterki, wrzucamy na patelnię i podsmażamy na rumiano. Przekładamy je do miski z pozostałymi warzywami. Słonecznik wrzucamy na suchą patelnię i prażymy go. Przekładamy słonecznik do miski z pozostałymi składnikami.

3. Ogórka kiszonego również kroimy w kostkę i wrzucamy na sitko, aby obciekł z niego sok. Przesypujemy go do miski z resztą składników.

4. Kaszę jęczmienną gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Odcedzamy ją i jeszcze ciepłą wrzucamy go miski z pokrojonymi składnikami.

5. Jogurt naturalny mieszamy ze szczyptą soli, czosnku granulowanego, pieprzu i papryki słodkiej mielonej. Zalewamy sałatkę sosem i dokładnie ją mieszamy.


Biorę udział w akcji:
Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Smaki - edycja V

20 marca 2015

Gruszkowo-bananowe ciasto jogurtowe

Zjedzenie tego ciasta nie będzie grzechem nawet dla osób na diecie. Jest ono zrobione na bazie jogurtu naturalnego i z dodatkiem owoców. Oczywiście owoce podane w przepisie można zmienić na swoje ulubione. Najlepiej smakuje w towarzystwie kubka mleka.


Składniki:

- Mąka pszenna 2,5 szklanki
- Jajka 2 szt.
- Cukier puder 3/4 szklanki
- Proszek do pieczenia 2 łyżeczki
- Jogurt naturalny 300 g
- Olej 1/5 szklanki
- Mleko 0,5 szklanki
- Cukier waniliowy 3 łyżeczki
- Migdałowy olejek do ciasta
- Gruszka
- Banan



Sposób przygotowania:

1. Do miski wbić jajka, wsypać cukier puder i cukier waniliowy. Utrzeć na jednolitą masę.

2. Do masy dodać jogurt naturalny, wlać olej oraz kilka kropel migdałowego olejku do ciasta. Mieszać, aż do połączenia składników.

3. W osobnej misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia. Następnie stopniowo dodawać to do wcześniej utartej masy, cały czas mieszając. Gdy ciasto robi się zbyt gęste, dolewać stopniowo mleka w małych ilościach. Ucierać, aż do uzyskania gęstości podobnej do tej, jaką ma śmietana.

4. Gruszkę i banana obrać ze skórki. Pokroić na małe kawałki. Gruszkę oprószyć mąką, aby nie opadła na dno ciasta.

5. Formę do ciasta wyłożyć papierem do pieczenia (ja użyłam foremki o wymiarach 33x12 cm). Wlać masę, na wierzchu poukładać wcześniej przygotowane owoce. Piec około 40 minut w temperaturze 180 stopni.


Biorę udział w akcji:
Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Wypieki

19 marca 2015

Ptasie mleczko truskawkowe

Dobrze nam znana lekka pianka oblana czekoladą, ale zrobiona w domowej kuchni. Ptasie mleczko jest puszyste, rozpływające się w ustach, a gdy przechowujemy je w lodówce, długo zachowuje świeżość.


Składniki:

- Serek homogenizowany truskawkowy 300 gram
- Śmietana 30 % 200 gram
- Żelatyna 2 łyżeczki
- Woda 1/3 szklanki
- Cukier puder 3 łyżki
- Cukier wanilinowy 1,5 łyżeczki
- Czekolada mleczna 1 tabliczka



Sposób przygotowania:

1. Do 1/3 szklanki zimnej wody wsypujemy żelatynę, mieszamy to i odstawiamy na 5-10 minut.

2. Do garnka wsypujemy cukier puder, cukier wanilinowy, wlewamy śmietanę oraz serek homogenizowany. Stawiamy go na mały ogień i podgrzewamy, ciągle mieszając. Do masy dolewamy żelatynę i gotujemy ok. 2 minut, cały czas mieszając.

3. Masę przelewamy do płaskiego naczynia i odstawiamy na kilka godzin do lodówki, aby stężała. Po tym czasie kroimy masę na prostokąty bądź inne wybrane kształty.

4. W kąpieli wodnej rozpuszczamy czekoladę, zdejmujemy ją z ognia i odczekujemy chwilę, aby lekko przestygła. W rozpuszczonej czekoladzie obtaczamy każdy kawałek ptasiego mleczka i odkładamy go na talerz (najlepiej wyścielony papierem do pieczenia), i wstawiamy do lodówki na ok. 40 minut, aby zastygła polewa.



Biorę udział w akcji:

Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Wypieki

18 marca 2015

Ciasto Nesquik (bez pieczenia)

Płatki śniadaniowe można jeść nie tylko z mlekiem. Można z nich przygotować również deser! Ciasto Nesquik nie wymaga pieczenia, a jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Jest idealne dla miłośników słodyczy, gdyż jest bardzo słodkie ze względu na masę kajmakową. 


Składniki:

- Płatki śniadaniowe kulki 20 dag
- Miód 2 łyżki
- Śmietana 30% 50 ml
- Masło 10 dag
- Kakao ciemne 2 łyżki
- Cukier wanilinowy 2 łyżeczki
- Masa kajmakowa 1 puszka
- Herbatniki 2 paczuszki



Sposób przygotowania:

1. Do garnka wkładamy masło, śmietanę, miód, cukier wanilinowy i kakao. Stawiamy go na mały ogień i stale mieszamy jego zawartość, aż wszystkie składniki rozpuszczą się i połączą, a masa będzie gładka. Następnie zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy na 3-4 minuty, aby lekko przestygła.

2. Do garnka z masą wsypujemy 15 dag płatków i mieszamy je z pozo
stałą zawartością, aż wszystkie kulki będą oblepione masą.


3. Foremkę o wymiarach 25x12 cm wykładamy folią aluminiową (później będzie łatwiej wyjąć ciasto z foremki). Na jej spód kładziemy herbatniki i wykładamy na nie zawartość garnka (masę z kulkami). Rozkładamy ją równomiernie i lekko ugniatamy.

4. Na wierzch rozsmarowujemy masę kajmakową. Wysypujemy na nią pozostałe suche kulki i przygniatamy je delikatnie łyżką.

5. Gotowe ciasto wstawiamy na kilka godzin do lodówki, aby wszystko zastygło.





Biorę udział w akcji:
Wielkanocne Smaki - edycja VWielkanocne Smaki - edycja V  Wielkanocne Wypieki

16 marca 2015

Babeczki w 3 minuty!


Ich przygotowanie nie wymaga dużo czasu i nie trzeba być posiadaczem piekarnika! Bardzo fajnie sprawdzają się, gdy najdzie nas nagła ochota na coś słodkiego albo odwiedzą nas niespodziewani goście. 


Składniki:

- Mąka pszenna 8 łyżek
- Kakao 3 łyżki
- Cukier puder 6 łyżek
- Jajka 2 szt.
- Mleko 6 łyżek
- Olej 5 łyżek
- Proszek do pieczenia 0,5 łyżeczki



Sposób przygotowania:

1. W misce mieszamy ze sobą wszystkie sypkie składniki (mąkę, kakao, cukier puder i proszek do pieczenia). Dodajemy do nich mleko, olej i jajka. Wszystko miksujemy, aby powstała jednolita masa.

2. Przekładamy ciasto do żaroodpornych miseczek (lub kubków). Ciasta wlewamy do ¾ wysokości naczynia.

3. Wstawiamy babeczki do kuchenki mikrofalowej i pieczemy 3 minuty na najwyższej mocy.


Biorę udział w akcji:

Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Wypieki Wielkanocne Smaki - edycja V

15 marca 2015

Bounty po domowemu


Nie wiem, na czym polega fenomen tych kokosowych słodyczy, ale o zaletach ich smaku mogłabym pisać długo. I po raz kolejny utwierdzam się w tym, że jednak co domowe, to domowe :)


Składniki:

- Wiórki kokosowe 20 dag
-Śmietana kremówka 125 ml
- Cukier puder 5 łyżek
- Cukier wanilinowy 1 opakowanie
- Rum 1 łyżka
- Margaryna 8 dag
- Olejek śmietankowy
- Czekolada mleczna 2 tabliczki



Sposób przygotowania:

1. Do rondelka wkładamy margarynę i wlewamy śmietanę. Stawiamy na małym ogniu i ciągle mieszamy, aż margaryna się rozpuści.

2. Do miski wsypujemy wiórki kokosowe, cukier puder, cukier wanilinowy i mieszamy wszystko. Dolewamy rum, kilka kropel olejku śmietankowego i rozpuszczone masło ze śmietaną. Wszystko dokładnie mieszamy i wstawiamy na około godzinę do lodówki.

3. Po tym czasie z masy wiórkowej formujemy kulki lub podłużne batoniki.

4. W kąpieli wodnej rozpuszczamy obie tabliczki czekolady, tak aby powstała gładka polewa. Lekko ją studzimy.

5. Kulki z wiórków kokosowych obtaczamy w czekoladzie i układamy je na tacy (dobrze, aby była ona wyłożona papierem do pieczenia, bo kulki łatwiej się odkleją). Odstawiamy powstałe słodycze w chłodne miejsce, aby polewa zastygła.


Biorę udział w akcji:
Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Wypieki

14 marca 2015

Pieguski domowe


Te łaciate ciasteczka podbiły serca chyba wielu osób. Ich kruchość w połączeniu ze smakiem drobinek czekoladowych uruchamia wszystkie zmysły. Ale zamiast kupować ciastka w sklepie, proponuję zrobić je w domu, samodzielnie.


Składniki:

- Margaryna 1 kostka
- Mąka pszenna 2,5 szklanki
- Cukier puder 3/4 szklanki
- Cukier wanilinowy 1 opakowanie
- Jajko 1 szt.
- Proszek do pieczenia 1 czubata łyżeczka
- Sól szczypta
- Czekolada mleczna 1 tabliczka
- Olejek arakowy




Sposób przygotowania:

1. Do miski wsypujemy cukier puder i cukier wanilinowy, wbijamy jajko, dodajemy margarynę i wlewamy kilka kropel olejku arakowego. Całość miksujemy.

2. W osobnej misce mieszamy ze sobą proszek do pieczenia, mąkę i szczyptę soli. Wymieszane składniki dodajemy do miski, w której miksowane były cukry, margaryna i jajko (ciągle miksując). Powstała masa powinna być bardzo gęsta.

3. Tabliczkę czekolady kroimy na małe kawałki, wsypujemy je do miski z ciastem. Miksujemy jeszcze chwilę, aby czekolada połączyła się z masą.

4. Na blachę wyścieloną papierem do pieczenia kładziemy łyżką ciasto i lekko spłaszczamy. Ciastka najlepiej układać w odstępach, bo w czasie pieczenia będą trochę rosły. Blachę z ciastkami wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 15-20 minut. Z podanej porcji wychodzi ok. 25 sztuk.


Biorę udział w akcji:

Wielkanocne Smaki - edycja V Wielkanocne Wypieki Wielkanocne Smaki - edycja V

12 marca 2015

Ciasto drożdżowe


Jedno z najprostszych, ale za to najlepszych ciast. Nadaje się na różne okazje. Drożdżówkę można urozmaicić dodając do niej nadzienie, np. dżem różany, nutellę bądź położyć na jej wierzch jabłka, śliwki, maliny lub inne owoce. Ciasto najlepiej smakuje jeszcze ciepłe popijane szklanką mleka. Długo też zachowuje ono świeżość.


Składniki:

- Drożdże 25 gram
- Mąka pszenna 2,5 szklanki
- Cukier 3 łyżki
- Woda ciepła 30 ml
- Mleko ciepłe 110 ml
- Margaryna 50 gram
- Jajko 1 szt.



Sposób przygotowania:

1. Do miski wsypujemy rozkruszone drożdże, zasypujemy je łyżeczką cukru i zalewamy ciepłą wodą oraz odrobiną ciepłego mleka. Dokładnie wszystko mieszamy, aby cukier i drożdże się rozpuściły. Odstawiamy na 25 minut w ciepłe miejsce.

2. Do dużej miski wsypujemy mąkę i pozostały cukier. W rondelku rozpuszczamy margarynę i odstawimy na chwilę, aby lekko przestygła. Przelewamy margarynę do miski z mąką i cukrem. Do osobnej małej miski wbijamy jajko i roztrzepujemy je, aby żółtko połączyło się z białkiem. Przelewamy jajko do miski z pozostałymi składnikami. Dodajemy rozczyn drożdżowy i wyrabiamy ciasto. Wkładamy je do miski i odstawiamy ponownie na 25 minut w ciepłe miejsce, aby wyrosło.

3. KRUSZONKA:
- Margaryna 2 łyżki
- Mąka pszenna 4 łyżki
- Cukier 2 łyżki

Do miski wsypujemy mąkę i cukier oraz dodajemy margarynę. Wszystkie składniki łączymy ze sobą tak, aby powstały „okruchy”. Wstawiamy do lodówki.

4. Blachę do ciasta (użyłam tej o wymiarach 33x12cm) wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy do niej wyrośnięte ciasto, które formujemy tak, aby przykryło całe dno blachy. Na wierzch ciasta sypiemy wcześniej przygotowaną kruszonkę. Pieczemy ok. 30 min. w temp. 180 stopni (w czasie pieczenia nie powinno otwierać się piekarnika, aby ciasto nie opadło).


Biorę udział w akcji:

Wielkanocne Smaki - edycja V Pieczemy słodkie drożdżówki Wielkanocne Wypieki Wielkanocne Smaki - edycja V